2019
febr
11
A labda legyen fókuszban?! Valóban?
Sokszor hallani szülő, edző szájából:
„Fiam, figyeld a labdát!”
„A szemed mindig a labdán legyen.”
És Petike és Józsika és Zsuzsika is betartva az utasítást, teljes erejéből koncentrál, és végig a labdát figyeli.
Mikor még kicsi ezt nézi:
Merre jár?(a pálya mely területén) Kinél van?(csapattársnál vagy ellenfélnél) Mikor nagyobbacska lesz betartva apa, anya, edző bácsi- néni utasítását, még mindig a labdára figyel, és a koncentrációja kiválóan működik.
További dolgokat figyel miközben a szeme a labdát követi. Közel vagyok a labdához?
Meg tudom-e kapni, vagy szerezni?
Játékba tudok avatkozni?
Van-e labdaszerzésre esély, vagy labdavesztésre? STB.
Az agya rááll erre a vizuális ingerre. A döntéseit ez határozza meg, mi történik a labdával, mikor a társamnál van vagy az ellenfélnél. Alkot egy képet, és ha ismerős lesz neki, kiválóan oldja meg, mert már ezerszer legyakorolta.
Van-e ezzel baj?
A meglátásom szerint igen. A modern futballban a játék sebessége olyan mértékben felgyorsult, hogy nemzetközi szinten egy-egy döntés meghozatalára, nagyon kevés idő van.

A MAGYAR JÁTÉKOSOKNAK VAN EGY NAGY DEFICITJÜK. EZ PEDIG AZ ELSŐ LABDAÉRINTÉS.
Hatalmas a hátrányuk, olykor már a gyerekeknél is. Hogy veszem le, hová pattan, megmarad-e a sprintsebességem egy labdaátvételnél, vagy már korrigálni kell. Ha rossz irányba veszem át kedvező helyzetben, már lesre futhat a csatár.… ha háromszor hozzá kell érni, már nincs lehetőség egy jó és fontos passzra, oda a helyzet. Minél rövidebb az idő, és szűkül a terület, annál kevesebb az esély a jó vagy a még jobb a döntésre, passzra. Ha futni kell az első érintésnél a labda után, még nagyobb a nyomás, ketten ronthatnak rád, még kisebb az esély a helyes döntésre. „ A Dárdai interjú ezen része technikai kivitelezésről szól.
Ide kapcsolnám Cruyff egyik „törvényét”: „Aki technikailag képzetlen, az sosem tud nagy iramot diktálni.”.
A mai fociban a játék ritmusának szabályozása, és az iram diktálása fontos tényező. A külföldre kerülő játékosok mind elmondják, hogy a kinti edzéseken a ritmus nagyobb. Ilyenkor éri a kritika a játékost, hogy ki tiltotta meg neki, hogy itthon is tempót diktáljon. Általában ekkor jön a válasz, a közeg, hogy a többi gyenge, lassú, képzetlen. De hogy egy kisgyermek, akinek álmai vannak, ne tenne meg mindent, azt nem hiszem.

Miért hozunk későn döntést?
Miért gondolkodunk lassan?
Ez tényleg genetika?
Nem hiszem. Szerintem máshol kell keresni a dolgot.

De hogyan?
1) A technikai kivitelezés tökélyre fejlesztése, hogy a játékos meg tudja oldani a feladatát.
2) A döntési mechanizmusba való beavatkozás, kognitív egyéni technikai feladatokkal.
Az egyéni technika és taktika fejlesztése nagyon fontos. Ennek egyik szegmense nálam a tájékozódás.
Azt mondják, a labdás határozza meg a játékot. Szerintem ez nem így van. A labdás játékos csak az irányról dönt.
A környezete határozza meg, amit vizuálisan fel tud dolgozni. Ebbe bele tartozik a saját pozíciója (testhelyzete tartása), az ellenfelek mozgása, a társak mozgása, az üres területek, a távolságok, zónák. Egyfajta testkép tudat, hol vagyok, mi vesz engem körbe. (Ez fejleszthető. Én vizuális intelligenciának hívom. A környezet vizuális „letapogatása”.)
Emellett fontos tényező, hogy mikor születik meg a döntés. Ha már átveszi a játékos a labdát, és akkor akar döntést hozni, az már késő. Amíg a labda úton van, addig kell megfelelő következtetéseket levonni, és annak megfelelően cselekedni.

Ha a szem a labdán van, akkor a labda körül történő eseményeket látja csak. Így a döntési lehetőség nagymértékben leszűkül. Ezért a döntést akkor kell meghozni, mikor a labda úton van.

Ez hogy néz ki a gyakorlatban egy egyéni fejlesztés esetén?
A passzolás útvonalát 3 szakaszra osztottam fel:


1) A labda érkezésének elővételezése
Az agynak elővételezni kell, hogy a labda hova fog érkezni.
Erre képes minden játékos még a gyermekek is.

2) A játék elővételezése,
a játékos körül lévő környezetet érzékelése.
A terület pásztázása az információk összegyűjtése!
A meglévő társak, ellenfelek és a „vak területek” belátása nyitott pozícióból.

3) A döntési és kivitelezési szakasz
Ez az a szakasz mikor a játékos a meglévő információkat feldolgozva a legjobb döntés hozza meg, amit technikailag ki tud vitelezni. A megfelelő irányba veszi át a labdát vagy egyből továbbítja a megfelelő helyre.
„A labdát úgy kell lekezelni, hogy egyből megjátszható legyen.”
Dárdai Pál interjújával folytatnám: Nézzük meg Kroost, Modricot, fent van a fejük, ismerik és érzik a játékot, tudják, mi történik, mert megvan a biztonságuk. Őket nem lehet utolérni a védekezőknek, ha a klasszisok úgy akarják, maximum futni tudnak utánuk.
Iniesta lehozta a pályafutását komoly párharcok nélkül, mert tudta, milyen messzire pattanhat tőle a labda, ha nem játszotta meg egy érintésből.
És ha gyorsabban tudunk dönteni a labda is gyorsabban fog haladni.
"A labda gyorsasága szabja meg a játék iramát." Cruyff


Ha EgyéniKépzésre jelentkeznél hívd a +36/20-3-41-41-41- et
vagy írj emailt andras.helm@gmail.com.